Musikerförbundet

08-587 060 00 | Webbmejl  |  Kontakt  | MobilvyLänkar  |  Pressrum  |

MINA SIDOR

Du är här: Hem AKTUELLT Musikerförbundet sympativarslar till stöd för HRF

måndag21 augusti 2017

AKTUELLT

Musikerförbundet sympativarslar till stöd för HRF

Sympativarsel till stöd för HRF
Avtalssekreterare Thomas Bjelkerud och förbundsordförande Jan Granvik lämnade in varslet.

 

Hotell- och restaurangfacket (HRF) är redo att gå ut i strejk för att deras sämst avlönade medlemmar ska få en extra löneökning. Musikerförbundet står bakom dem i kampen och sympativarslade idag till stöd.

Låglönesatsningen, LO-samordningens överenskommelse om ett extra påslag för dem med en månadslön under 24 000 kronor, är nödvändig för att uppnå jämställda löner på sikt. Satsningen har redan gått igenom i industrins avtal och att arbetsgivarna inom den generellt sett lågavlönade hotell- och restaurangbranschen inte går med på kravet är förvånande.

"Det är en viktig princip. Hela LO står enat och alla förbund driver kravet", säger Musikerförbundets avtalssekreterare Thomas Bjelkerud. "Många av våra medlemmar arbetar på samma arbetsplatser som HRF:s medlemmar och ska inte kunna tvingas att utföra HRF-medlemmarnas arbetsuppgifter. Detta varsel omfattar inte framträdande av musiker och artister utan avser de av våra medlemmar som eventuellt arbetar inom HRF:s område, till exempel i kök och servering."

HRF varslade om stridsåtgärder den 5 april när förhandlingarna om nytt kollektivavtal med Visita strandade.

Musikerförbundets sympativarsel berör förbundsmedlemmar som arbetar på de företag och med de arbetsuppgifter som omfattas av Hotell- och restaurangfackets stridsåtgärder. Åtgärderna gäller på samma sätt som för HRF:s medlemmar och träder i kraft den 21 april klockan 15.

Läs varslet i sin helhet här (pdf).

 

Platser

Stockholm
Berns Group AB, Berzelii Park
Clarion Hotel Amaranten, Kungsholmsgatan 31
Grand Hotel Stockholm, Blasieholmshamnen 8
Hotel C Stockholm, Vasaplan 4
Radisson Blu Arlandia Hotel, Kabinvägen 3
Radisson Blu Hotel Royal Viking Hotel, Vasagatan 1
Scandic Grand Central Hotel, Kungsgatan 70
Sheraton Stockholm Hotel, Tegelbacken 6

Göteborg
Gothia Towers Hotel, Mässans gata 24
Hotel Scandic Opalen, Engelbrektsgatan 73
Hotel Scandic Crown, Polhemsplatsen 3
Hotel Scandic No. 25, Burgrevegatan 25
Scandic Hotel Europa, Nordstan, Nils Ericsonsgatan 21

Malmö
Hotel Quality View, Hyllie Stationstorg 29
Hotel Scandic Triangeln, Triangeln 2

Helsingborg
Hotel Scandic Helsingborg Nord, Florettgatan 41

Umeå
Hotel Aveny, Rådhusesplanaden 14

Gävle
Hotel Scandic CH Gävle, Nygatan 45
Hotel Scandic Väst, Johanneslötsvägen 6

 

Har du frågor om vad som gäller för dig? Om du jobbar på något av ställena på listan (men inte i funktionen musiker eller artist) och har frågor om varslet, maila avtalssekreterare Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. . Ange vilken arbetsplats du jobbar på.

 

 

 

 

Få vårt nyhetsbrev

captcha

Följ oss

Håll dig uppdaterad med det senaste från vårt nätverk.

 

FacebookTwitter

S

 

 

 

 

 

 

Om Musikerförbundet

Vi är fackförbundet för dig som jobbar med musik. Genom facklig och politisk kamp förbättrar vi våra medlemmars upphovs- och arbetsrättsliga villkor och verkar för att musiker och artister ska få en rättvis del av det ekonomiska värde de skapar i samhället.

 

 

 

 

 

 

 

 

Om webbsidan